• Další pořad v simulcast HDTV/SDTV

Jen šest týdnů po prvním paralelním vysílání nekódovaného pořadu v SDTV (Standard Definition TV) a HDTV (High Definition Television) připravila opět společnost ProSiebenSAT.1 Produktion ve spolupráci se SES Astra další simulcast v HDTV/SDTV. Na 29. a 30.listopad 2004 je naplánováno vysílání pořadu "Die Nibelungen – Der Fluch des Drachen" [The Nibelungen – The Curse of the Dragon /Nibelungen - prokletí draka]. Televizní událost roku na Sat.1 si budou moci naladit diváci ve standardu HDTV.

Diváci SAT.1 mohou s vhodným přijímacím vybavením sledovat dvoudílný výpravný film Siegfried, Brunhild a princezna Kriemhild v krystalicky čistém obrazové kvalitě. Obraz bude doplněn zvukem ve formátu Dolby Digital 5.1, který poskytne divákům pravý požitek z domácího kina. Po technické stránce bude program k stávajícímu SD signálu přehráván z HDCAM SR (1080i/50 Hz) a bude dodán do encodérů MPEG-2 HD v přenosové rychlosti okolo 1,4 gigabits/s. Společnost DPC (Digital Playout Center), založená v Unterföhring v Německu, je zodpovědná za re-multiplexing, modulaci a uplink HD signálu a zajištění kompaktibility s DVB. Přenosová rychlost je 22 Ms/s. HD vysílání "Die Nibelungen – Der Fluch des Drachen" si můžeme naladit na družici Astra, transpondér č.31, na kmitočtu 11,671 Ghz.

  • Premiere 1.11.2005 představí tři HDTV kanály

Německá platforma Premiere se připravuje na spuštění tří HDTV (high definition TV) kanálů. HDTV programy složené ze sportů, filmů a dokumentárních pořadů odstartují 1.listopadu příštího roku na nejsledovanějším evropském satelitním systému družic Astra 19,2°E. Premiere hodlá později představit balík HDTV programů i pro diváky kabelových sítí.

Ve srovnání s běžným televizním standardem HDTV nabídne velmi kvalitní ostrý obraz ve vysokém rozlišení. "Naši abonenti se zajímají o Premiere v HDTV. Diváci objeví nový rozměr televize", řekl šéf Premiere Dr. Georg Kofler při otevření IBC v Amsterodamu. "S HDTV budou fanoušci filmů a dokumentárních pořadů schopni rozeznat detaily, které nikdy před tím nemohli vidět. Obraz bude ostřejší a více brilantní než na DVD. Premiere v HDTV přinese nové požitky ze sportovních přenosů," dodává Kofler.

Premiere se uvedením HDTV stane průkopníkem digitální televize v Německu. Premiere byla první německou vysílací společností, která přenášela sportovní přenos živě. Stalo se tak dne 2.února letošního roku, kdy návštěvníci berlínského Sony centra mohli sledovat přímý přenos severoamerické fotbalové ligy (NFL) v HDTV. Ihned po úspěšné zkoušce se vysílací společnost Premiere zapojila do přípravy na uvedení pravidelného vysílání v HDTV. "Spuštění HDTV na Premiere dá nové impulsy na trhu digitální televize v Německu," říká Kofler. "Očekáváme silnou podporu výrobců hardware a výrobců TV," dodává Kofler. HDTV receivery vhodné pro příjem Premiere by se měly na trhu objevit kolem Vánoc 2005.

Průmysloví experti očekávají, že HDTV odstartuje v Evropě v následujících letech v Německu, Francii a Velké Británii. Euroconsult v Paříži předpovídá, že se do roku 2008 prodá v západní Evropě více jak 15 miliónů televizorů vhodných pro HDTV.